Käyttämäsi selain on vanhentunut. Suosittelemme, että päivität selaimesi ensin uusimpaan mahdolliseen versioon.

Joensuun Parafest 2017


Me teemme näkymättömän   näkyväksi.

Joensuun Parafest tarjoaa vammaisille taiteilijoille mahdollisuuden tuoda taiteensa yleisön nähtäväksi ja kuultavaksi.

Joensuun Parafestyhdistys ry on saanut Pohjois-Karjalan Taidetoimikunnan KULTTUURITEKO 2013-tunnustuspalkinnon ja Joensuun kaupungin KULTTUURIPALKINNON 2013.

Vaikuttavaa taidetta

Hanna Rajapolvi

Tanssija, primadonna Hanna Rajapolvi on ollut yksi Parafestin vakioesiintyjistä.

Joensuun PARAFEST 2017 - OHJELMA perjantaina 11.8. 

 

Taidekeskus Ahjo (avoinna 10 - 19)

 

11.00 - 18.00    Näkymätön näyttely  (HUOM!  päivän viimeinen esitys on klo 18)

                          Kuvailutulkkaukseen ja äänimateriaaliin perustuva kuvataidenäyttely

                         TYÖRYHMÄ: Anu Aaltonen, Titta Aaltonen, Risto Vuorimies ja Jenni-Juulia                                                 Wallinheimo – Heimonen 

                          Esitykset noin 30 minuutin välein KYTÖ-salissa  (enintään 12 henk./esitys) 

 

16.00                  Mikko Vento - valokuvanäyttelyn esittely 

 

18.00                  Tarinayhtye Tarukki esittää musiikillisen tarinan "Roihun riemu, tulen turma"

 

Taidemuseo Onni

 

10.00 – 14.00    Honkalampi-säätiön toimintapiste: tietoa, toimintaa, valokuvia ja taidetta

                            Yleisavustajan palveluita ja videoesimerkkejä palveluista. 

                             Tule rentoutumaan tai irrottelemaan roolivalokuvauspisteelle, ihmettelemään                              robotteja tai tutustumaan palvelukodin elämään.

 

Juhlateltta - taidemuseon piha

 

11.00 - 12.00    Sähkäriralli - "vauhtia ja vaarallisia tilanteita"

 

11.00 – 15.00   Muurinmurtajat –  toiminnallista tutustumista erilaisiin tulkkaustapoihin                            Elävä kirjasto ja tulkkilainaamo   (Tulkkaus-Ilona & kumppanit)                                       

 

13.00                  Teatteri Hurja joukko "Ilomantsin julkkikset" (tulkataan viitotulle puheelle, Evantia)

                            Konttoristi G - räppiä

                            Sanna Kuikka - tanssia

                            Lari Ilmakitara  - ilmakitarataidetta

 

16.00                  Voice     (musiikkia)

16.30                  Mervi Papunen: 8 esitystä elämästäni (teatteri)

                            (tulkataan viitotulle puheelle - TulkkausILONA)

17.00                  Sisaruet  (laulumusiikkia)

17.30                  Sami Korhonen (stand-up –esitys)

                            (tulkataan viitotulle puheelle - TulkkausILONA)

18:00                  Blue Flamenco/Megafon (tanssia)

18:15                  Kolme Co  (pyörätuolitanssia)

18:30                  Resonaari (rokkia ja poppia)              

19:15                  Sakari Lehto ja Harasoo (rokkia)